Bestia z Buchenwaldu

Tania Książka – Bestia z Buchenwaldu Maxa Czornyja to zbeletryzowana historia Ilse Koch, która zasłynęła właśnie pod takim pseudonimem. Jedna z najbardziej okrutnych i bezdusznych zbrodniarek wojennych przeszła do historii, krzywdząc ludzi z wyrafinowaniem i zimnymi nerwami. Stała się żywą legendą i przestrogą dla kolejnych pokoleń, a Max Czornyj sięga po zachowane do dziś dokumenty, aby przybliżyć czytelnikom tę postać.

Od sekretarki do morderczyni

Ilse Koch była absolwentka szkoły handlowej i być może właśnie tym zajmowałaby się do końca życia, gdyby nie wybuch drugiej wojny światowej. Ten globalny konflikt miał w sobie coś, co powodowało u jednych eksplozję ukrywanego dotąd heroizmu, a u innych całe pokłady bestialstwa, które zupełnie nie pasowało do “cywilizowanego” XX wieku. Kobieta była żoną komendanta obozu w Buchenwaldzie, ale drugoplanowa rola szybko ją znudziła. W okrucieństwie miała wkrótce prześcignąć wszystkich zatrudnionych w obozie. To właśnie Ilse Koch zasłynęła ze słabości do wyrobów z ludzkiej skóry czy ozdób ze spreparowanych czaszek. Zaaranżowane gwałty na więźniarkach, brutalność i egzekucje stanowiły dla niej najlepszą rozrywkę, a współcześnie można by się zastanawiać, czy słynna komendantowa była w pełni rozumu. Książka Maxa Czornyja, mimo zbeletryzowanej formy, stanowi wnikliwą analizę postępowania Ilse. Czytelnicy mogą z bliska przyjrzeć się wszelkim odchyleniom od normy, a przede wszystkim zrewidować swoją wiedzę na temat rzeczywistości jednego z najmniej poznanych obozów koncentracyjnych.

Historia oczami Maxa Czornyja

Max Czornyj to polski pisarz i adwokat, którego czytelnicy kojarzą najczęściej z serią kryminałów o śledztwach komisarza Eryka Deryły. “Bestia z Buchenwaldu” to jego czwarta książka oparta na faktach i kolejna, która skupia się na tematyce seryjnych morderców. “Rzeźnik”, “Zimny chirurg” i “Jestem mordercą” opowiadały kolejno o losach Józefa Cyppka, Edmunda Kolanowskiego i Jacka Unterwegera. Opisane przez Czornyja losy wiedźmy z Buchenwaldu to nie tylko biografia obłąkanej morderczyni, ale również dosadna lekcja historii.