Bestia z Buchenwaldu

Bestia z Buchenwaldu” Maxa Czornyja (https://www.taniaksiazka.pl/bestia-z-buchenwaldu-max-czornyj-p-1562437.html) to oparta na faktach historia Ilse Koch, cieszącej się złą sławą żony komendanta nazistowskiego obozu. Zbeletryzowana biografia sadystki, której okrucieństwo zapewniło sławę i siało postrach wśród więźniów, w dosadny sposób przedstawia rolę czynników zewnętrznych w kształtowaniu się postaw i wypaczeniu moralności.

Legendarne okrucieństwo

Okrucieństwo Ilse Koch zapewniło jej sławę i wielokrotnie odnoszono się do jej osoby w książkach, wspomnieniach czy licznych publikacjach na temat największych zbrodniarzy wojennych. W książce “Bestia z Buchenwaldu” Max Czornyj opowiada historię kobiety, która ukończyła szkołę handlową i pracowała jako sekretarka, aby w ciągu kilku lat stać się jedną z najbardziej nieubłaganych nadzorczyń w niemieckich obozach koncentracyjnych. To ona osobiście zajmowała się wybieraniem więźniów z ciekawymi tatuażami, aby z ich skóry tworzyć ozdoby do domu. Razem ze swoim mężem zwykła jadać obiady przy stole, na którym poukładane były ludzkie czaszki, a przed pierwszym wyrokiem skazującym ją na dożywocie uchroniła ją czwarta ciąża. Autor opiera się na zgromadzonych przez lata faktach, aby odtworzyć niesamowitą historię bestii i udaje mu się zachować trudny w tak skrajnej sytuacji obiektywizm. Dzięki tej pozycji możliwe jest poznanie realiów panujących w obozie, któremu nigdy nie poświęcono aż tyle uwagi, ile obozowi w Auschwitz. Zachowane do dziś dokumenty i wspomnienia więźniów pozwoliły dokładnie odwzorować ducha czasów, charakter okrutnej bohaterki i rzeczywistość obozową.

O autorze

Max Czornyj jest polskim adwokatem i pisarzem, który zasłynął przede wszystkim serią kryminalną z komisarzem Deryłą w roli głównej. “Bestia z Buchenwaldu” jest czwartą książką autora, która została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. I tym razem autor konfrontuje czytelników z historią tym trudniejszą do zaakceptowania, że wydarzyła się naprawdę. Czytelnicy mają jednak okazję w sposób przystępny poszerzać swoją wiedzę historyczną o znajomość faktów, które zazwyczaj są ujawniane w książkach popularnonaukowych.